Non League Daily

FA Vase First Round draw

The draw for the first round proper of the Buildbase FA Vase was made on Monday afternoon.

Held at Wembley Stadium, the draw saw 101 ties pulled out of the bag, featuring winning clubs from the weekend's second round qualifying ties.

Added to that are 32 teams from Step 5 of the National League System, who enter the competition at this stage after finishing in the top four of their divisions last term without being promoted to the Buildbase FA Trophy.

It was a busy weekend in the Vase, with 167 ties played in the second round qualifying, with eight replays scheduled from those and three ties set to be decided after two postponements and an abandoned game between London Lions and Malmesbury Victoria, due to a serious injury to a player.

First round ties will take place on Saturday 21 October and winning clubs will receive £825 and losing clubs will receive £275 from the FA's prize fund.

Full draw:

1 Ashton Athletic v Liversedge
2 West Didsbury & Chorlton v West Auckland Town
3 Irlam v 1874 Northwich or Congleton Town
4 Garforth Town v Knaresborough Town
5 Team Northumbria v Runcorn Linnets
6 AFC Emley v Thornaby
7 Rossington Main or Hallam v Bootle
8 Sunderland Ryhope CW v Harrogate Railway Athletic
9 Pickering Town v Newcastle Benfield
10 Dunston UTS v Burscough
11 Ashington v Hall Road Rangers
12 Tow Law Town v Bridlington Town
13 Bedlington Terriers v Charnock Richard
14 Whickham v Stockton Town
15 North Shields v Handsworth Parramore
16 AFC Darwen v Marske United
17 Alsager Town v Runcorn Town
18 Westella & Willerby v Billingham Synthonia or Whitley Bay
19 Pontefract Collieries v Litherland Remyca
20 City of Liverpool v Dronfield Town
21 Blaby & Whetstone Athletic v Northampton On Chenecks
22 Walsall Wood v Atherstone Town
23 Lutterworth Town v Coventry United
24 Westfields v Shifnal Town
25 Brocton v Wednesfield
26 Stourport Swifts v Shirebrook Town
27 Worcester City v Sherwood Colliery
28 Wolverhampton SC v Staveley MW
29 Rugby Town v Harrowby United
30 Pinxton v Heather St Johns
31 Hanley Town v Godmanchester Rovers
32 Racing Club Warwick v Clipstone
33 Haughmond v Worksop Town
34 Wellington v Desborough Town
35 Eastwood Community v Dunkirk
36 Bardon Hill v Quorn
37 Stafford Town v Kimberley MW
38 AFC Wulfrunians v Leicester Nirvana
39 Rushden & Higham United v Highgate United or Whitchurch Alport
40 FC Bolsover v Deeping Rangers
41 Holbeach United v South Normanton Athletic
42 Hullbridge Sports v Hadley or Colney Heath
43 Wodson Park or Holland v Great Wakering Rovers
44 Burnham Ramblers v Leighton Town
45 London Colney v Cogenhoe United
46 Basildon United v Biggleswade
47 Enfield 1893 v Redbridge or Coggeshall Town
48 Enfield Borough v Newmarket Town
49 Framlingham Town v Cockfosters
50 Wisbech St Mary v Whitton United
51 Norwich CBS v Oxhey Jets
52 Thetford Town v Great Yarmouth Town or Debenham LC
53 Welwyn Garden City v Takeley
54 Halstead Town v Tower Hamlets
55 Peterborough Northern Star v Baldock Town
56 Biggleswade United v Yaxley
57 Langford v Harpenden Town
58 Wisbech Town v Felixstowe & Walton United
59 FC Romania v Eynesbury Rovers
60 Edgware Town v Walton & Hersham
61 Haywards Heath Town v Camberley Town
62 Cobham v Westfield
63 Bracknell Town v Buckingham Athletic
64 Erith & Belvedere v Horley Town
65 Balham v Deal Town
66 Thatcham Town v Horsham YMCA
67 London Lions or Malmesbury Victoria v Clapton
68 Sevenoaks Town v Longlevens
69 Broadbridge Heath v Kensington Borough
70 Beckenham Town v Sawbridgeworth Town
71 Saltdean United v Whitstable Town
72 Cray Valley (PM) v Cricklewood Wanderers
73 Rusthall v Epsom & Ewell
74 Canterbury City v K Sports
75 Royal Wootton Bassett Town v Ampthill Town
76 Spelthorne Sports v Lordswood
77 Sheppey United or Tunbridge Wells v Fisher
78 Erith Town v Pagham
79 Wembley v Broadfields United
80 Hanworth Villa v Three Bridges
81 Flackwell Heath v Windsor
82 Meridian VP v Hollands & Blair
83 Bodmin Town v Swanage Town & Herston
84 Odd Down v Tavistock or Camelford
85 AFC Portchester v Cullompton Rangers
86 Wellington AFC v Downton
87 Highworth Town v Sholing
88 Westbury United v United Services Portsmouth
89 Romsey Town v Hamble Club
90 Portland United v Horndean
91 Fareham Town v Ivybridge Town
92 Wantage Town v Cadbury Heath
93 Baffins Milton Rovers v Radstock Town
94 Hengrove Athletic v Alton Town
95 Newport (IW) v Bovey Tracey
96 Plymouth Parkway v Sandhurst Town
97 Brockenhurst v Crediton United
98 Willand Rovers v Street
99 Farnham Town v Lymington Town
100 Frimley Green v Blackfield & Langley
101 Bashley v Bridgwater Town

Source: thefa.com

TABLES, FIXTURES, Results, Team News & MORE